Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu o clarificare cu privire la plata orelor suplimentare.
Daca un angajat a lucrat in weekend 4 ore suplimentare si doreste sa isi ia timp liber platit aferent acelor ore lucrate, atunci el isi poate lua timp liber, dar, pe langa asta, angajatorul trebuie sa plateasca sporul de 75%?
Multumesc!
Bună ziua,
Conform art. 122 și 123 din Codul muncii, regula este că munca suplimentară se compensează în primul rând prin acordarea de ore libere plătite în termen de 90 de zile calendaristice de la efectuarea acesteia.
Astfel, în situația prezentată:
-
dacă angajatul a efectuat 4 ore suplimentare în weekend și acestea sunt compensate prin timp liber plătit acordat în termenul legal, angajatorul nu mai are obligația de a plăti și sporul de minimum 75%;
-
salariatul beneficiază de plata normală a salariului pentru acele ore, iar compensarea se realizează prin timpul liber acordat.
Sporul de minimum 75% prevăzut la art. 123 devine obligatoriu doar dacă orele suplimentare nu pot fi compensate prin ore libere plătite în termenul prevăzut de art. 122 alin. (1).
Prin urmare, compensarea prin timp liber plătit și plata sporului de 75% nu se cumulează, decât dacă există o prevedere mai favorabilă în contractul colectiv de muncă, regulamentul intern sau contractul individual de muncă.
Mulțumesc!
2 Likes
Buna ziua,
Pentru orele lucrate in zilele de repaus saptamanal trebui sa acordati si sporul specific conform Art.137 din Codul Muncii alin (3): In situatia prevazuta la alin. (2) salariatii vor beneficia de un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.
Cele două sporuri se acordă cumulativ, fără ca unul să îl excludă sau să îl anuleze pe celălalt.
Daca acordati liber platit, acordati doar sporul pentru repaus saptamanal (weekend).
3 Likes
Daca va rog ma puteti ajuta cu o explicatie pentru exemplul meu: o persoana care a lucrat 4 ore in weekend.
In mod normal programul este de luni pana vineri.
Daca se compenseaza cu ore libere platite, cum se procedeaza?
Daca se platesc orele suplimentare, atunci pe langa cei 175% se adauga si sporul de weekend, nu-i asa?
De asemenea, exista vreun temei legal prin care sa se specifice ca daca, spre exemplu, o persoana a lucrat intr-o zi de repaus, atunci ziua de repaus trebuie sa fie acordata dupa ce au fost efectuate orele suplimentare?
BUNA ZIUA, cum facem pentru ca doar sporul de ore suplimentare se plateste la 90 zile, toate celelalte se platesc in luna, deci sporul de 75 % il ia inaite sa stim daca urmeaza sa fie liber sau urmeaza sa fie platie. .Contractul colectiv de munca nu este mai presus de lege, avem niste sporuri enumerate, platindu-se cf legii, nimic altceva.
Buna ziua,
Codul muncii prevede in mod clar ca munca suplimentara se compenseaza fie prin acordarea de ore libere platite in urmatoarele 90 de zile calendaristice, fie prin acordarea unui spor la salariu care nu poate fi mai mic de 75% din salariul de baza.
Prin urmare, legea ofera angajatorului posibilitatea de a alege modalitatea de compensare a muncii suplimentare, cu obligatia de a reglementa acest aspect si de a informa salariatii prin regulamentul intern sau prin contractul colectiv de munca aplicabil.